U cilju što kvalitetnijih i većih prinosa voća, ozbiljni proizvođači znaju da je zimsko tretiranje voća obavezna mera zaštite koja ne sme da se izostavi. Zimskim prskanjem smanjuje se potencijal štetnih biološih agenasa u narednoj vegetaciji a to može da bude od presudnog značaja kada se posmatra uspeh u suzbijanju tokom vegetacije.
Na osnovu rezultata pregleda voćaka utvrdjuje se neophodnost izvodjenja zimskog tretiranja. U naborima kore ili ispod ispucale kore voćaka, na granama, grančicama zimu provodi veliki broj štetnih insektskih vrsta. Pre hemijskog tretiranja pozeljno je obaviti pregled voćaka koji se izvodi u vremenu mirovanja vegetacije od novembra pa do marta. Pregledaju se jednogodišnje, dvogodišnje, a vrlo često i trogodišnje grančice i rodni kolači. Da bi se lakše progozirao intezitet pojave štetočina, radi lakšeg pregleda grančice se skraćuju na dužinu 2-6 cm.
Zimskim pregledom utvrđuje se prisustvo i brojnost jaja lisnih vaši, gubara, kukavičje suze i mrazovaca, larve štitaste vaši, krvave vaši, glogovca, smotavaca, krušine buve i dr. štetočina.
Najbolji rezultati u suzbijanju štetnih organizama se postizu kada se zimsko tretiranje izvodi u drugoj polovini februara ili početkom marta- pred samo kretanje vegetacije. Koštičavo voće, malinu i kupinu treba tretirati nešto ranije, jer ove voćne vrste kreću ranije sa vegetacijom.
Zimsko tretiranje se obavlja kada su stabla voćaka suva i spoljašnja temperature iznad 5 – 7 0C, da bi se izbeglo izmrzavanje. Raditi po tihom vremenu bez vetra. Potrebno je da se voćke dobro okupaju i da se istretira celo stablo.
Prilikom tretiranja obavezno koristiti zaštitnu opremu zbog velike otrovnosti ovih preparata. Od pesticida za zimsko prskanje mogu se koristiti mineralna ulja: Galmin, Crveno ulje, Plavo ulje, Bakarno ulje, Bakarni oksihlorid, Funguran OH, Agrociram, Blue Bordo, Cuprablau, Bordovska čorba.